Kontakt: Danske Slægtsforskere                   Forum:

Spilleregler


 
Aktuelt Foreningen Forum Kilder Værktøjer Lokalforeninger Kontakt Andet
Hjælp Søg direkte i forum Søg i forum via Google Søg i gammelt forum Søg i gammelt forum via Google

Sider: 1 [2] 3
  Udskriv  
Forfatter Emne: Referater fra brugerrådsmøder  (Læst 18148 gange)
Egon Hansen [3464]
Medlem

Beskeder: 2.017




Print enkelt indlæg
« Svar #30 Dato: 17 Jun 2015 - 20:34 »

På grund af alder og svindende mobilitet kommer jeg sjældent på RA, men Georgs referater vil jeg nødigt undvære. Hvordan støtter jeg hans forbliven på posten?
Mvh Egon
Logget
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #31 Dato: 17 Jun 2015 - 20:45 »

På grund af alder og svindende mobilitet kommer jeg sjældent på RA, men Georgs referater vil jeg nødigt undvære. Hvordan støtter jeg hans forbliven på posten?
Mvh Egon

Hej Egon
Dejligt at høre. Du kan skrive til mailbox@sa.dk  og skrive "Arkivalieronlines brugerråd” som emne. Mailen skal sendes senest den 26. juni.
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Jens Eg [1403]
Medlem

Beskeder: 252




Print enkelt indlæg
« Svar #32 Dato: 17 Jun 2015 - 23:58 »

Blot for at oplyse, at jeg dags dato har sendt stemmeseddel ind for Georg Brandt Christensens fortsatte AO brugerråds medlemsskab.
Mvh
Jens Eg
Logget
Mikkel Eide Eriksen [1174]
Medlem

Beskeder: 3.383




Print enkelt indlæg
« Svar #33 Dato: 18 Jul 2015 - 03:32 »

Hej Georg!

Ikke for at være emsig, men jeg er meget spændt på at læse referatet Smiley

mvh
Mikkel
Logget

Forsker pt. i Lindberg, Svane, Behringer, mfl. Se:
https://www.slaegtogdata.dk/Members/mee
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #34 Dato: 18 Jul 2015 - 08:29 »

Hej Georg!

Ikke for at være emsig, men jeg er meget spændt på at læse referatet Smiley

mvh
Mikkel
Hej Mikkel
Det er jeg også. Jeg har rykket for referatet så sent som i forgårs. Jeg kunne forestille mig at det først kommer efter sommerferien Embarrassed
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Mikkel Eide Eriksen [1174]
Medlem

Beskeder: 3.383




Print enkelt indlæg
« Svar #35 Dato: 18 Jul 2015 - 09:12 »

Jeg forsøger at leve med det Wink
Logget

Forsker pt. i Lindberg, Svane, Behringer, mfl. Se:
https://www.slaegtogdata.dk/Members/mee
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #36 Dato: 19 Aug 2015 - 17:47 »

Hurraee -  Grin
ArkivalierOnline Brugerrådet – Nu kan referatet fra brugerrådsmødet den 12/6 2015 læses her: https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/08/referat-brugerraadsmoede-AO-juni-2015.pdf
 
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Mikkel Eide Eriksen [1174]
Medlem

Beskeder: 3.383




Print enkelt indlæg
« Svar #37 Dato: 19 Aug 2015 - 17:53 »

Endelig! Tak for meldingen Georg! Grin

Mikkel
Logget

Forsker pt. i Lindberg, Svane, Behringer, mfl. Se:
https://www.slaegtogdata.dk/Members/mee
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #38 Dato: 02 Sep 2015 - 21:14 »

Hej
Som mange af jer ved udløb min funktionsperiode, i AO brugerrådet, i marts i år. Den blev midlertidigt forlænget så jeg kunne deltage i juni mødet.

Jeg har i går fået at vide at jeg er genvalgt til AO brugerrådet indtil december 2016.

Den normale funktionsperiode er på 2 år, men en ændring af brugerrådsstrukturen er under planlægning og træder formentlig i kraft omkring januar 2017.
 
Jeg vil gerne sige tak til dem der anbefalede mig.
 
Jeg vil fortsat forsøge at påvirke udviklingen af Statens arkivers brugervendte systemer, in casu ArkivalierOnline og Daisy, så de bliver meget mere brugervenlige.

I kan læse om AO brugerrådets nuværende vedtægter/kompetencer her:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2014/11/Vedtaegter-for-Arkivalieronlines-brugerraad.pdf

Jeg vil opfordre jer alle til både at rapportere fejl og komme med forslag hvis I finder ting I synes det burde kunne gøres bedre.
Det er væsentligt at I begrunder eventuelle forslag om forbedringer grundigt.

I skal ikke forvente at arkivarerne eller IT-folkene er eksperter i slægtsforskning, så derfor kan det af og til være svært for dem at forstå de problemer I synes der er.

I kan rapportere på adressen arkivalieronline@sa.dk.
« Sidste ændring: 02 Sep 2015 - 21:27 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Lis B. Jensen [339]
Medlem

Beskeder: 8.310




Print enkelt indlæg
« Svar #39 Dato: 02 Sep 2015 - 21:19 »

Hej Georg

Det var dejligt - for du gør et kæmpearbejde. Håber du får lov at være med så længe du selv magter det og synes det sjovt.

TILLYKKE herfra
Logget

Lis B. Jensen
* * * * * * * *
Ses i Legacy Forum: http://legacydansk.com og
http://Svoo.dk
Randi Overgaard [78]
Medlem

Beskeder: 113




Print enkelt indlæg
« Svar #40 Dato: 02 Sep 2015 - 22:31 »

Hej Georg

Meget glad for at du er blevet genvalgt.

 Smiley



Logget

Med venlig hilsen
Randi Overgaard
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #41 Dato: 03 Okt 2015 - 21:54 »

Ekstraordinært AO brugerrådsmøde den 1/10 2015

Den 30. september skrev Jørgen Kristensen, der sidder i DIS bestyrelsen, et brev til Rigsarkivets ledergruppe hvor Jørgen gjorde opmærksom på de store problemer der er med at få kirkebogsfunktionen til at fungere og hvor store gener det medfører for alle der underviser i Slægtsforskning herunder i anvendelse af AO.
Jørgen bad om en hurtig løsning på de alvorlige problemer der er lige nu.
 
Jeg understøttede Jørgens henvendelse ved at skrive til samme ledelsesgruppe og redegøre for i hvilke forbindelser jeg tror problemerne opstår.
 
Dagen efter, den 1/10, var der et tidligere planlagt Ekstraordinært AO brugerrådsmøde i Odense.

Udover AO Brugergruppens medlemmer deltog Anders Sode-Pedersen som er senior konsulent på RA.
To fra RA’s ledelsesgruppe kom ikke til mødet idet de var indkaldt til krisemøde på Rigsarkivet foranlediget af de problemer alle oplever, og brevene fra Jørgen Kristensen og mig.

Det blev, under brugerrådsmødet, oplyst at der er dannet en Task Force bestående af RA medarbejdere og eksterne konsulenter og IT huse der skal forsøge at finde frem til hvad det er der forårsager de store problemer.
Ligeledes blev der udsendt et Nyhedsbrev hvor RA beskriver problemerne og hvad der gøres for at løse disse.
 
I kan se dette nyhedsbrev her:
Status på fejlrettelser i Arkivalieronline
Vi arbejder stadig på at forbedre Arkivalieronline. Arbejdet har vist sig at være mere kompliceret end forventet, og det er muligt, at det kommer til at tage længere tid end planlagt. Vi arbejder efter den plan, som kan ses på siden Status for planlagte ændringer af Arkivalieronline.
I øjeblikket er den største opgave at få udbedret problemerne med hastigheden. Det er bl.a. den fejl, som medfører at billedviseren nogle gange forbliver tom. Desværre har det vist sig at være mere kompliceret end forventet, og vi er stadig ved at analysere de mulige årsager. Der er også kommet en ny fejl, som i mange tilfælde gør, at der ikke vises en resultatliste, når du f.eks. har valgt en kirkebog. Også denne fejl arbejder vi målrettet på at løse. Alt i alt betyder det, at det kan komme til at tage længere tid end planlagt at få rettet fejlene.

Så snart vi har en mere præcis plan, skriver vi til dig igen.


Det officielle AO brugergruppe mødereferat kommer senere, men jeg kan kort fortælle at den aktuelle situation blev diskuteret intenst og at RA oplyste at de sætter alle ressourcer ind på at få løst problemerne hurtigst muligt.

Vi fik også en status over rettelsesarbejdet vedrørende de rettelser man blev enige om på mødet omkring det nye AO's fejl og uhensigtsmæssigheder sidst i august, og fik en orientering om fremtidige planer.

Alt det kan I læse om når det officielle referat foreligger.

Jeg vil lægge et link ind i denne tråd når referatet er udsendt.
« Sidste ændring: 03 Okt 2015 - 21:57 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Tine Susanne Olsen [49]
Medlem

Beskeder: 1.057




Print enkelt indlæg
« Svar #42 Dato: 04 Okt 2015 - 09:01 »

tak for din information Georg  rart at vide hvad der sker håber på det bedste
Logget

ha en god dag
venlig hilsen
Tine Olsen
er medlem af Dis-Faxe  det koster kun 100.kr om året
medlem af dis-danmark er du  det koster kun 250.kr om året 68 øre om dagen det er da billigt
Ketty Nielsen [1146]
Medlem

Beskeder: 145




Print enkelt indlæg
« Svar #43 Dato: 04 Okt 2015 - 11:40 »

Tak for information Georg.

Venlig hilsen
Ketty Nielsen
Haderslev
Logget
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #44 Dato: 19 Okt 2015 - 21:53 »

Så er det officielle referat fra det ekstraordinære ArkivalierOnline brugerrådsmøde den 1/10 2015 lagt ud på AO.

I kan finde det på siden https://www.sa.dk/brug-arkivet/besoeg/brugerraad.

Nedenfor det direkte link til referatet:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/10/Referat-ekstraordinaert-moede-arkivalieronline-okt-2015.pdf
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #45 Dato: 29 Okt 2015 - 12:23 »

Læsesals brugerrådet for Rigsarkiv København havde møde den 27/10 2015.
Referat fremkommer senere.

Jeg vil dog her gøre opmærksom på at der er brugermøde på i skolestuen den 11/11 kl. 14-16 hvor der blandt andet skal vælges brugerrådsrepræsentanter for det kommende år.

Se kompetencer for læsesals brugerrådet her:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/09/vedtaegter-rigsarkivets-brugerraad-kbh.pdf

Se hvem der pt. er medlemmer af brugerrådet her:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/09/medlemmer-rigsarkivets-brugerraad-kbh.pdf


Selvom dette brugerråd ikke har nogen kompetencer i forhold til ArkivalierOnline blev det nye ArkivalierOnline diskuteret heftigt.

Under denne diskussion blev jeg klar over at der er nogle brugere der tror at ArkivalierOnline brugerrådet har været med til at udforme og godkende udrulning i sommer af det nye AO.

Jeg vil godt slå fast at AO brugerrådet OVERHOVEDET IKKE har deltaget i udformning af det nye AO eller godkendt udrulningen, og dette ligger heller ikke inden for AO brugerrådets kompetencer.

Se kompetencer for AO brugerrådet her:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/09/vedtaegter-arkivalieronlines-brugerraad.pdf

Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #46 Dato: 07 Nov 2015 - 20:48 »

Så er referatet fra RA København læsesal brugerrådsmødet den 27/10 2015 tilgængeligt på adressen:

https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/11/Referat-af-brugerraadsmoede-Kbh-oktober-2015-med-bilag.pdf

Der er bl.a. oplysninger der vedrører flere af Rigsarkivets læsesale, den landsdækkende telefonservice, besparelser for Statens arkiver i de kommende år, arkivskabte arkivalier, FT 1940, AO problemer m.m.m.
« Sidste ændring: 07 Nov 2015 - 20:59 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #47 Dato: 10 Dec 2015 - 18:35 »

Referat fra det årlige brugermøde for Rigsarkivet København den 15. november 2015

Referatet er nu tilgængeligt  - på siden https://www.sa.dk/brug-arkivet/besoeg/brugerraad - direkte link:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2015/12/brugermoede-kbh-november-2015-referat.pdf

Jeg kan anbefale at alle læser det, idet der er oplysninger om det fortsatte arbejde med forbedringer af ArkivalierOnline samt hvad der sker fremadrettet.


Rettet 10-12-2015 17.55: Det direkte link var forkert.
« Sidste ændring: 10 Dec 2015 - 18:56 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Peter Bøjesen Jensen [103]
Medlem

Beskeder: 2.603


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #48 Dato: 10 Dec 2015 - 18:38 »

Hej Georg
Du har vist fået lagt et forkert direkte link ind Smiley
Logget

Hilsen
Peter Bøjesen Jensen, 2650 Hvidovre
www.boejesen.dk
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #49 Dato: 10 Dec 2015 - 18:57 »

Hej Georg
Du har vist fået lagt et forkert direkte link ind Smiley

Hej Peter
Du har ret. Linket er rettet.
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #50 Dato: 21 Apr 2016 - 15:53 »

Referat fra ArkivalierOnlines brugerrådsmøde den 4/4 2016 kan nu læses på adressen:

https://www.sa.dk/brug-arkivet/besoeg/brugerraad
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Lis B. Jensen [339]
Medlem

Beskeder: 8.310




Print enkelt indlæg
« Svar #51 Dato: 21 Apr 2016 - 22:20 »

hej Georg

Det må jeg lige læse - tak for info
Logget

Lis B. Jensen
* * * * * * * *
Ses i Legacy Forum: http://legacydansk.com og
http://Svoo.dk
Mikkel Eide Eriksen [1174]
Medlem

Beskeder: 3.383




Print enkelt indlæg
« Svar #52 Dato: 21 Apr 2016 - 23:36 »

Tak for meldingen Georg!

Lyder interessant med det nye søgesystem. Har længe savnet at kunne søge på de enkelte pakkers navngivning Smiley

mvh
Mikkel
Logget

Forsker pt. i Lindberg, Svane, Behringer, mfl. Se:
https://www.slaegtogdata.dk/Members/mee
Egon Hansen [3464]
Medlem

Beskeder: 2.017




Print enkelt indlæg
« Svar #53 Dato: 22 Apr 2016 - 21:12 »

Fra hvor når etableres det nye system, hvor besøgende på RA'slæsesale skal registreres med foto legimation for at få adgang tillæsesalen? Jeghar hverken pas eller kørekort og da jeg er 85 har jeg ikke tænkt at invrstere inoget sådant

Mvh Egon Hansen
Logget
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #54 Dato: 23 Apr 2016 - 11:11 »

Hej Egon
Da jeg kun har delvise svar på dine spørgsmål har jeg bedt RA om at svare.

Hvis RA ikke svarer i tråden kommer jeg tilbage når jeg har fået svaret.
Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #55 Dato: 26 Apr 2016 - 21:56 »

Hej Egon
Jeg har fået det svar at tidsplanen vil være klar om ca. 3 uger.

Jeg går ud fra at der samtidig foreligger en procedure hvor bl.a. de problemer som du nævner er behandlet.

Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #56 Dato: 02 Jun 2016 - 23:01 »

Fra hvor når etableres det nye system, hvor besøgende på RA'slæsesale skal registreres med foto legimation for at få adgang til læsesalen? Jeg har hverken pas eller kørekort og da jeg er 85 har jeg ikke tænkt at investere i noget sådant

Mvh Egon Hansen

Hej Egon
Det nye system trådte i kraft den 20. maj 2016.

Udover pas og kørekort kan andre officielle dokumenter hvor dit billede og navn står sammen anvendes, f.eks. personligt rejsekort, pensionistkort til dsb, bank identitetskort - jeg er yngre end dig men har stadig et sådant Wink - m.m.m.

Hvis du ikke har et sådant officielt dokument finder vagten ud af det sammen med dig når du kommer.

God fornøjelse
« Sidste ændring: 02 Jun 2016 - 23:05 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #57 Dato: 02 Jun 2016 - 23:09 »

Så er referatet fra mødet den 19. april 2016 i Rigsarkivets brugerråd for Læsesalen i København tilgængeligt.

Det er en god ide at læse referatet. Der er oplysninger der vedrører alle brugere af Rigsarkivet.

Referatet kan findes på siden https://www.sa.dk/brug-arkivet/besoeg/brugerraad.

Jeg kan desværre ikke indsætte det direkte link til dokumentet. Det bliver forkert formateret.
« Sidste ændring: 02 Jun 2016 - 23:14 af Georg Brandt Christensen [385] » Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Arne Feldborg [6966]

Beskeder: 1.125




Print enkelt indlæg
« Svar #58 Dato: 03 Jun 2016 - 09:45 »

Her er det direkte link:
https://www.sa.dk/wp-content/uploads/2016/06/Referat-af-brugerrådsmødet-den-19.-april-2016-Rigsarkivet-København.pdf
Logget

mvh. Arne Feldborg
Webmaster-assist Dis-Danmark
http://www.slaegtogdata.dk/
Georg Brandt Christensen [385]
Medlem

Beskeder: 1.105


WWW

Print enkelt indlæg
« Svar #59 Dato: 17 Okt 2016 - 18:45 »

Hej
Selvom KIK-Komiteen vel ikke er et brugerråd i traditionel forstand, mener jeg at referaterne fra KIK-komiteens møder er relevante i denne tråd.

KildeIndtastningsKomiteen, i daglig tale kaldet KIK, fungerer som en styregruppe for KildeIndtastningsProjektet (KIP). Komiteen holder møde 2-3 gange årligt, hvor projektets status diskuteres, og der lægges retningslinier for kommende indsatsområder.

KIP projektet omfatter bl.a. alle de indtastede data som ligger på DDA - folketællinger, kirkebøger, sønderjyske skifter, udvandrede, Nygårds sedler o.m.m.


Det er nu lykkedes at få KIK-Komiteen til fremover at offentliggøre referaterne fra deres møder på DDD's web.
Referatet fra mødet 12/4 2016 kan læses på siden:

http://www.ddd.dda.dk/kik.htm.

Logget

M.v.h. Georg Brandt Christensen
Medlem af: RA og AO brugerrådene
http://igbc.dk

Slægter: Brandt, Refslund, Lautrup, Kristensen, Christoffersen, Stampe, Tvede
Sider: 1 [2] 3
  Udskriv  
 
Gå til: